Pokáč

Neděle 16:00
Letní kino
Hudba

Populární český písničkář a textař hrající na kytaru a ukulele. V jeho písních se často nachází ironie, sarkasmus a nadsázka. V textech často zpracovává témata obyčejného života.

Své první písně napsal v roce 2008. Svůj první koncert absolvoval 4. dubna 2009 ve Slaném, jako předskokan. V roce 2011 vytvořil autorské duo s právě začínajícím zpěvákem Voxelem a jako textař se podílel na jeho dvou albech (AllBoom, Motýlí efekt). Z této spolupráce vznikla například píseň „V Naší ulici“, která dosáhla několik milionů zhlédnutí na YouTube. Jejich společná píseň „Zejtra je taky den“ (2013) byla první výraznější zmínkou o Pokáčovi jakožto interpretovi. V roce 2015 vytvořil svůj debutový singl „Vymlácený entry“; finance na natočení klipu získal díky crowdfundingové kampani na platformě Startovač.

V roce 2017 vydal své první studiové album Vlasy, které obsahovalo hity „Mám doma kočku“, „Rád chodím na poštu“ nebo „Co z tebe bude“. Následně získal nominace na objev roku v hudebních anketách Český slavík i ceny Anděl. Druhé studiové album Úplně levej (2019) pokřtil ve Foru Karlín.[3][4] Obě desky získaly dvojnásobné platinové desky za prodej. Třetí studiové album Antarktida (2021) má být pokřtěno 20. ledna 2022 na dosud největším koncertě Pokáče v O2 aréně Praha.

Pokáč spolupracuje také s jinými interprety. Podílel se na textech několika písní skupin Mirai („Chci tančit“, „Anděl“, „365“ a další) a Rybičky 48 („My“, „Zamilovaný a nešťastná 2“), dále je spoluautorem textů několika písní Jakuba Děkana („Já vím“, „Příběh“), se kterým také nazpíval duet „Co bejvávalo už není“. S Pavlem Calltou nazpíval virální hit „Písnička“, své síly spojil se swingovou kapelou B-Side Band a společně vydali swingovou předělávku Pokáčovy původní písně „Co z tebe bude“ pro album Folk Swings. Napsal také text skladby „Nejsem další!“ z třetího ročníku hudebního projektu AquaBabes 2016,[5] textařsky se podílel na písni „Cizí zeď“ v projektu 1/10 od OneManShow FOUNDATION.[6] V sezóně 2018/2019 psal písně pro fotbalový klub AC Sparta Praha, jehož je fanouškem.[7] V únoru 2020 absolvoval koncertní turné po Austrálii. Od března 2020 glosuje na Frekvenci 1 aktuální dění ve společnosti pod názvem Pokáčova rychlovka.

Mezi jeho písněmi je řada duetů s hudebníky, například s Kateřinou Marií Tichou, Berenikou Kohoutovou či Jakubem Ondrou. S Annou Julií Slováčkovou nazpíval píseň „I když jsme plešatý“, která má za cíl podpořit děti a mladé onkologické pacienty z projektu Můj nový život. K nejznámějším skladbám patří „Vymlácený entry“, „Mám doma kočku“, „V lese“, „Rád chodím na poštu“, „Matfyzák na discu“ či „Cowboy“.

Pozvěte vaše kamarády na Facebooku

sipka